Skip to main content

Autor: Kerli Koha, kutseline hindaja

Hindamistoimingu alustamisel lepivad hindaja ja tellija kokku kinnisvara ülevaatuse aja. Kuidas toimub kinnisvara hindamise ülevaatusprotsess?

Kui olete tellinud kinnisvarale hindamise, siis üldjuhul teostab hindaja vara kohapealse ülevaatuse. Erandiks on ainult olukorrad, kus kinnisvara hinnatakse perioodiliselt raamatupidamiseks (vara seisukord ei ole muutunud) või ligipääs pole tellijast sõltumatutel põhjustel võimalik (näiteks vara jagamise kaasused, kus hooned teise kaas- või ühisomaniku kasutuses ja valduses, hindamise tellijale ligipääsu ei võimaldata).

Pangale kinnisvara hinnates peab hindaja alati teostama objekti ülevaatuse, selleks peab võimaldama hindajale ligipääsu kõikidesse hoonetesse ja ruumidesse. Oluline on siinjuures märkida, et kindlasti on vajalik juurdepääs keldrisse – ka siis, kui sinna pääseb köögilaua all vaibaga kaetud põrandaluugist. Põhjalik ja korrektne hindaja vaatab üle kõik ruumid, ka raskesti ligipääsetavad või kasutuses mitteolevad. Kui varal esineb puudusi (niiskuskahjustused, praod vundamendis, seintes või lagedes jms), siis tuleb kindlasti ette näidata ka need – hindamisaruanne peab kajastama vara tegelikku seisukorda.

Ülevaatuse käigus teeb hindaja teie kinnisvarast fotod (maa-alast, hoonetest, ruumidest), ka siis, kui vara on olnud kinnisvaraportaalides müügis. Omaniku enda või maakleri tehtud fotosid hindamisaruannetes ei kasutata. Fotode arv peab olema piisav, et oleks võimalik kajastada kõiki turuväärtuse seisukohalt olulisi asjaolusid. Tähtis on, et fotod kajastaksid vara tegelikku seisukorda ja olemust.

Hindaja tulekuks pole tarvis spetsiaalselt valmistuda ega põhjalikult koristada. Kinnisvara hindamise kontekstis on oluline ruumide siseviimistluse tegelik seisukord, mitte mööbli ja isiklike asjade paiknemine ruumis. Spetsialisti tehtud fotod lisatakse hindamisaruandesse, neid ei avalikustata kolmandatele isikutele ega lisata avalikesse andmebaasidesse.

Hindaja tulekuks hankige hindamiseks vajalik dokumentatsioon. Vältimaks ajalist viivitust hindamisaruande valmimisel, teavitab professionaalne hindaja klienti aegsasti, millised dokumendid on hindamiseks vajalik esitada. Kindlasti on nendeks kehtivad üürilepingud, vanemate hoonete korral korruste plaanid ja ruumide eksplikatsioonid. Soovituslik oleks paberkandjal dokumendid digiteerida ja saata need hindajale e-mailile. Uuemate korterite ja elamute korral saab hindaja ise hankida avalikest registritest vajalikud lepingud (kasutuskord, servituutide lepingud, korteriomanditeks jagamise dokumendid) ja projektid.

Lubada võõras inimene oma kinnisvara hindamiseks ülevaatust tegema ei pruugi olla väga mugav, kuid pidage meeles, et hindaja on spetsialist, kes külastab igal päeval mitmeid kodusid, see on ainult tema töö. Hindaja on inimene, kes aitab koostatava hindamisaruandega täita talle teie poolt püstitatud hindamise eesmärgi. Et hindamisprotsess kulgeks teie jaoks võimalikult mugavalt, siis ärge kahelge küsida hindajalt kõike protsessiga seotud küsimusi.