Autor: Kerli Koha, kutseline hindaja
Kuna puutun oma töös väga palju kokku üksikelamute ehitustegevusega, siis tekkis mul huvi kes ja kuidas teostab eramute ja abihoonete ehituse osas järelevalvet.
Ehitusseadustiku kohaselt peab iga omanik tagama oma ehitise, ehitamise ja ehitise kasutamise vastavuse õigusaktidest tulenevatele nõuetele, sealhulgas peab omanik tagama seaduses sätestatud juhul omanikujärelevalve. Lihtsustatult – omanikujärelevalve on omaniku kohustus tagada ehitamise üle kontroll.
Ehitusloakohustusliku ehitise üle võib omanikujärelevalvet teha ainult kvalifikatsiooninõuetele vastav isik. Kehtiva ehitusseadustiku kohaselt on ehitusloakohustuslik:
- ehitisealuse pinnaga 0-60 m2 ja üle 5 m kõrge elamu ja selle teenindamiseks vajaliku hoone püstitamine;
- üle 60 m2 ehitiselause pinnaga elamu ja selle teenindamiseks vajaliku hoone püstitamine;
- üle 33% elamu ja selle teenindamiseks vajaliku hoone laiendamine;
- elamu ja selle teenindamiseks vajaliku hoone lammutamine.
Oluline on märkida, et elamu ja selle teenindamiseks vajaliku hoone ümberehitamine (rekonstrueerimine) ja laiendamine kuni 33% on teostatav ehitusteatise esitamisega ja seaduse kohaselt nimetatud ehitustegevused omanikujärelevalvet ei vaja.
Mõistlik oleks kaaluda omanikujärelevalve kaasamist juba ehitustegevuse eelsesse protsessi. Näiteks võiks järelevalve olla oma kogemuste ja teadmistega abiks ka projekteerimisprotsessis, aidata teil korraldada ehitushanget ja valida välja sobiv ehitaja.
Ettevõttel, kes pakub omanikujärelevalve teenust, peaks olemas olema majandustegevuse registri registreering (tegevusala omanikujärelevalve), selle olemasolu on võimalik kontrollida: https://mtr.mkm.ee/. Praktikas esineb olukordi, kus ettevõte omab küll majandustegevuse registri registreeringut, kuid objektil vahetult järelevalvet teostataval isikul puudub vastavasisuline kutsetunnistus. Kindlasti oleks soovitatav valida omanikujärelevalveks isik, kes osutab teenust majandustegevuse registris registreeritud ettevõtte alt ja kellel on isiklikult olemas kehtiv omanikujärelevalve tegemisele spetsialiseerumisega kutsetunnistus. Kutsetunnistuse olemasolu ja kehtivust saab kontrollida Kutsekojast: https://www.kutsekoda.ee/.
Omanikujärelevalve valikul tuleks kindlasti tähelepanu pöörata ka isiku erapooletusele, kogemusele ja soovitustele. Majandustegevuse raames ei või omanikujärelevalve tegija olla sama ehitise ehitaja ega olla seotud isikutega, kelle tegevuse üle ta järelevalvet teeb. Omanikujärelevalve tegija peab kinnitama omanikule kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis oma sõltumatust isikutest, kelle tegevuse üle ta järelevalvet teeb.
Kui kaasate omanikujärelevalve ehitustegevuse alguses, siis on tavaliselt tema esimeseks ülesandeks projektdokumentatsiooni analüüs, mille eesmärgiks on võimalikult varases staadiumis projektis vigade ja vastuolude tuvastamine. Hea omanikujärelevalve roll ei ole mitte olla ainult vigade otsija ja leidja, vaid kindlasti ka lahenduste pakkuja.
Ehitustegevuse käigus peaks omanikujärelevalve teostama ehitusobjekti ülevaatusi piisava tihedusega, et oleks tagatud pidev järelevalve ehitaja tegevuse üle. Üks oluline osa järelevalve tegevusest on ehitusnõupidamiste korraldamine. Nendel koosolekutel osalevad tellija (omanik), ehitaja, omanikujärelevalve ja vajadusel projekteerija. Nõupidamiste korraldamine on vajalik, et osapooltelt oleks ülevaade teostatud ja planeeritavatest töödest ning et õigeaegselt saaks lahendatud ehitustegevuse käigus esilekerkivad küsimused ja probleemid.
Omanikujärelevalve tegeleb jooksvalt ka kasutatavate materjalide nõuetele vastavuse ja täitedokumentatsiooni kontrollimisega. Korrektne täitedokumentatsioon (ehitustööde päevikud, kaetud tööde aktid, teostusjoonised, nõupidamiste protokollid, kasutus- ja hooldusjuhendid) on üheks eelduseks teie ehitise kasutusse lubamiseks. Omanikujärelevalvet tehaksegi vähemalt ehitise kasutusteatise esitamiseni või kasutusloa saamiseni.
Kogemustega pädev omanikujärelevalve oskab ette näha või ennetada ehitustehnilisi vigu, mille eemaldamisega kaasnevad kulud jääksid teil kandmata. Hea omanikujärelevalve on tasakaalustavaks jõuks tellija (omaniku) ja ehitaja vahel. Mõistlik oleks palgata omanikujärelevalve mitte ainult seadusejärge kohustuse täitmise pärast, vaid ennekõike omale nõuetele vastava, kvaliteetse ja kauakestva ehitise tagamiseks.